Powered by WebGozar

 
سیستان نما
سیستان در یک نگاه
                                                        
درباره وبلاگ

نیا باران ، زمین جای قشنگی نیست!
من از جنس زمینم خوب میدانم،
که دریا، جد تو در یک تبانی ماهی بیچاره را در دام ماهیگیر می راند.
من از جنس زمینم خوب میدانم،
که گل در عقد زنبور است،
... یک طرف سودای بلبل،
یک طرف بال و پر پروانه را هم دوست می دارد.
نیا باران!!!!
مدیر وبلاگ : امین کیخا مقدم
نظرسنجی
آیا با تقسیم استان به 4 استان موافقید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دولتی که با رأی بسیار خوبی از مردم به قدرت رسید و سکان اداره ی کشور را در دست گرفت به طور طبیعی متوقع بود که درخواست وی برای انصراف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه با پاسخ مثبت روبرو شود اما اینطور نشد و بیش از 90 درصد مردم برای دریافت یارانه ثبت نام کردند. اکنون سئوال این است که چرا مردم چنین عمل کردند و دولتمردان را شگفت زده نمودند در بررسی جهات مختلف این رویکرد به نظر می رسد موارد زیر بی تأثیر نبوده اند.

1-نخستین عامل این رویکرد مردم بی اعتمادی بوجود آمده میان دولت و ملت در طی هشت ساله ی گذشته بود هم به دلیل وعده های عمل نشده، هم به دلیل فسادهای ناشی از اختلاس های متعدد و به ویژه عملکرد منفی در ارتباط با یارانه ها و درآمد حاصل از افزایش قیمت ها می باشد. دولت گذشته به مردم وعده داد که از مابه التفاوت افزایش قیمت ها و پرداخت یارانه ها تحولات اساسی در حوزه ی سلامت، دانشگاه ها، صنعت، حمل و نقل و ترافیک شهری ایجاد خواهد کرد اما در عمل نه تنها هیچ اتفاقی نیفتاد بلکه روشن گشت که دولت هزاران میلیارد تومان هم کم آورده و بدهکاری به جا گذاشته است.

2-مردمی که از رفتار دولت گذشته ناراضی و خسته شده بودند به امید ایجاد تغییر به طور گسترده در انتخابات حضور یافتند و به دکتر حسن روحانی رأی دادند. عملکرد دولت پس از استقرار در زمینه ی ایجاد تغییرات بسیار بطئی و کند بوده و سرعت این تغییرات مورد رضایت مردم نیست و توقعات آنان را برآورده نمی کند. همین کندی تغییرات زمینه ای بود که اعتماد لازم به گفتار دولت برای انصراف از دریافت یارانه ها در دل مردم شکل نگرفت.

3-یکی از راه کارهای پیش بینی شده برای انصراف مردم از دریافت یارانه تبلیغات صدا و سیما بود اما در این رابطه گویا به جای جامعه شناسان، روانشناسان و کارشناسان رسانه افراد اقتصادی بودند که متون برنامه های تبلیغی را تعیین می کردند. تأکید تبلیغات بر این نکته که فقرا و نیازمندان برای یارانه ثبت نام می کنند حاوی تحقیر و توهینی بود که بسیاری را به واکنش واداشت. از سوی دیگر وزرایی بودند که مردم را تهدید به حذف از لیست یارانه و جریمه های سه برابری نمودند این رویکرد در یک امر داوطلبانه به طور طبیعی منجر به واکنش و عکس العمل هایی می شود که شد. در این زمینه می توان موارد دیگری را نیز اضافه نمود.

4-از موارد دیگری که در فرآیند تصمیم گیری مردم مؤثر بود از یک طرف مطرح شدن این نکته بود که افرادی که انصراف بدهند و برای یارانه ثبت نام نکنند، از دریافت سبد کالا هم محروم می شوند و چنانچه بحث توزیع کوپنی برخی کالاهای اساسی پیش آید به آنان تعلق نمی گیرد. همچنین این نکته نیز مردم را نگران کرد که اگر برای دریافت یارانه ثبت نام نکنند احتمالاً در پرداخت مالیات نگاهی ویژه به آنها خواهد شد و حساب ویژه ای بر رویشان باز می شود. در جامعه ای که بسیاری از شایعات پس از گذشت مدتی صورت تحقق به خود می گیرد توجه به این شایعات هم پدیده ی غریبی نیست.

5-نکته ی دیگر این است که مهار تورم در بازار واقعی که مردم با آن سر و کار دارند آنچنان رها شده است که قیمت های واقعی بسیار فراتر از اعلام های رسمی آن است و خط فقر واقعی فراتر از آن چیزی است که اعلام می شود و در واقع بخش عمده ای از مردم به همان مبلغ کم یارانه نیز نیاز دارند و بر روی آن حساب باز کرده و برای زندگی خود برنامه ریزی کرده اند. در این صورت نیاز است دولت رویکردی واقعی و کارشناسی به وضعیت اقتصادی و معیشت مردم داشته باشند.

دکتر محمدتقی رخشانی

نوع مطلب : مطالب خواندنی، 
برچسب ها : روحانی، یارانه، انصراف از یارانه،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات