Powered by WebGozar

 
سیستان نما
سیستان در یک نگاه
                                                        
درباره وبلاگ

نیا باران ، زمین جای قشنگی نیست!
من از جنس زمینم خوب میدانم،
که دریا، جد تو در یک تبانی ماهی بیچاره را در دام ماهیگیر می راند.
من از جنس زمینم خوب میدانم،
که گل در عقد زنبور است،
... یک طرف سودای بلبل،
یک طرف بال و پر پروانه را هم دوست می دارد.
نیا باران!!!!
مدیر وبلاگ : امین کیخا مقدم
نظرسنجی
آیا با تقسیم استان به 4 استان موافقید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

س: محرم چه ماهی بود؟

محرم بنظرم می آید که با توجه به آن شرایطی که بود در پاییز بود.

س: مثلاً در آذر بود؟

بله اواخر آبان اوایل آذر بود ایام محرم. خوب با توجه به شرایطی که در این ایام داشتیم یک آقای روحانی آمد زاهدان به اسم آقای اسدی، این آقای اسدی یک ویژگی داشت که بسیار ویژگی خوبی بود. من با ایشان از نزدیک محشور بودم روحانی نترسی بود یک نکته را هم برای خودش باور داشت باورش این بود که باید مردم را به صحنه بیاوریم مردم یک ترسی دارند ترس از پلیس ترس از مأمور شهربانی ما بایستی این ترس را بشکنیم این را باور داشت در نتیجه شروع کرد به کار کردن، برنامه ای را گذاشت تحت عنوان رفتن از این حسینیه به حسینیه های دیگر.

س:آقای اسدی به مناسبت همین محرم آمده بود؟

بله به همین مناسبت آمده بود آقای اسدی بنظرم اصلاً بیرجندی بود ولی از حوزه مشهد آمده بود. ایشان از آنجا شروع کرد به کار کردن، از مسجد جامع راه افتادیم به سمت حسینیه بیرجندی ها و از حسینیه بیرجندی ها رفتیم جاهای دیگر. در حسینیه بیرجندی ها یک اتفاقی افتاد که آن اتفاق خیلی کمک کرد به اینکه روحیه مردم تشدید بشود؛ حاج آقای کفعمی روحانی بود که بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار بود ایشان نشسته بود در حسینیه یک هیأت عزاداری سینه زن و زنجیرزن آمد. آن موقع شرایطی بود که اصلاً بحث زنجیرزنی مطرح نبود هیأت ها هیأت های مشخص و روشنی بود، شعارها شعارهای مشخصی بود، دیگر دعوای ما با یزدی سال 60-61 هجری نبود دعوای ما با یزید سال 57 بود، با شاه دعوا داشتیم دیگر آن نوحه هایی که در رابطه با مسائل سنتی مطرح می شد در آن سال دیگر جای طرح نداشت. یک هیأت زنجیرزنی آمدند شروع کردند به اصطلاح نوحه خوانی با همان شیوه سنتی خودش، مردم اعتراض کردند خوب ماها رفتیم جلو گفتیم آقا اینجا جای این بحث ها نیست گفتیم شما اگر می خواهید یک مراسم سنتی برگزار بکنید بیرون برگزار بکنید و امروز ما با یزید دیگری سرو کار داریم باید با این تکلیفمان را روشن بکنیم و حتی می خواستن بروند پشت بلندگو صحبت بکنند مانع شدیم و اجازه ندادیم گفتیم وقت این کارها نیست بروید بیرون یکی دو تا از طلبه هایی که از قم آمده بودند خیلی تند شدند خیلی عصبانی شدند یکی از آنها را من یادم است حاج آقای معین از پشت میکروفون آورد پایین.


ادامه گفت و گو را می توانید در ادامه مطلب بخوانیدادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب خواندنی، 
برچسب ها : دکتر رخشانی، محمد تقی رخشانی، دکتر تقی رخشانی، روزنامه زاهدان، خاطرات انقلاب،
لینک های مرتبط :
دکتر محمدتقی رخشانی متولد 1/7/1338 در شهر زاهدان

مدرک تحصیلی دکتری (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری هر سه در رشته ی تاریخ)

از پانزده سالگی در جریان انقلاب اسلامی فعال شد و با شخصیت های تبعیدی از جمله آیت اله خامنه ای ارتباطی مداوم داشت.

در جریان تحولات انقلابی سال 57 از سامان دهندگان تظاهرات در زاهدان بود. بخش تاریخ شفاهی مرکز اسناد و کتابخانه ی ملی استان در گفتگوی اختصاصی و مفصل با ایشان به ثبت خاطرات ایام انقلاب پرداخته است. با تشکر از مسئولین محترم مرکز اسناد بخش کوتاهی از این خاطرات را بدون ویرایش به دوستان تقدیم می کنیم انشاءاله در فرصتی مناسب متن کامل این خاطرات را ارایه نماییم.

س:اولین اتفاق و در واقع اولین استارتی که در مورد انقلاب در زاهدان زده شد چه بود؟

حرکتهای ابتدایی که در زاهدان بود بسیار بسیار بطئی و محدود بود. شاید اولین حرکتی که در زاهدان اتفاق افتاد که یک حرکت منسجم و فعال بود در شب 28 مرداد 57 بود. در شب 28 مرداد 1357 یک تعداد از بچه هایی که در این مجموعه کار می کردند و فعال بودند با اینها در واقع نشستیم صحبت کردیم که این 28 مرداد به همین سادگی هم نباید بگذرد. به هر حال در کل کشور مسائلی اتفاق افتاده، قضیه تبریز اتفاق افتاده بود، مسائل قم اتفاق افتاده بود، مسائل جهرم اتفاق افتاده بود و بنابراین بایستی که در اینجا هم فعالیتی باشد. اینکه در بقیه کشور درگیری باشد، انقلاب باشد، مردم شهید بشوند و اینجا چراغانی 28 مرداد وجود داشته باشد این منطقی نیست. زمان شاه اینجوری بود که در بعضی از ادارات و مدارس و اینها یک توری را تنظیم کرده بودند کنار در ورودی که در روی سردر ادامه پیدا می کرد، به آنها هلدر زده بودند و فقط موقع جشن [و اینها] که می شد لامپ می زدند به اینها، برق آنها را وصل می کردند و در واقع چراغانی انجام می شد در سطح شهر. از جاهایی که چراغانی بود مدارس بود. مدرسه گوهرشاد یعنی مدرسه فاطمیه فعلی از آن جاهایی بود که چراغانی بسیار قشنگی داشت. از جاهای دیگری که چراغانی خوبی داشت هلال احمر بود همان جایی که در میدان آزادی هنوز هم هست [در واقع شیر و خورشید زمان شاه]. اینها دو جایگاهی بودند که بسیار قشنگ بودند بنابراین بچه ها تصمیم گرفتند که همین دو جایگاه را خراب کنند و بشکنند؛ قرار بر این شد تا آنجایی که دست می رسد این چراغها شکسته بشود و به یک نوعی واکنشی صورت گیرد. خوب شب این کار انجام شد یعنی چند نفر در شهر رفتیم با موتورسیکلت آن بخش مدرسه گوهرشاد که مسئولیتش بر عهده ما بود را خراب بکنیم و بخش دیگر به بچه های دیگر محول شد همین کار را هم کردیم.


ادامه مصاحبه را می توانید در ادامه مطلب بخوانید
ادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب خواندنی، 
برچسب ها : دکتر رخشانی، محمد تقی رخشانی، دکتر محمدتقی رخشانی، روزنامه زاهدان، خاطرات انقلاب،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 بهمن 1392 :: نویسنده : امین کیخا مقدم

موکن ویزیت جادویی

قیمت: 35000 تومان

موکن ویزیت  با موچین های قدیمی و آینه مدتها طول می کشد تا شما موهای صورتتان را اصلاح کنید و همچنین انجام این کار دردناک است اما اکنون وسایلی وجود دارد که این کار را با سرعت و بدون اذیت انجام می دهد و به قدری این کار را به خوبی انجام می دهد که شما نیازی به آینه نخواهید داشت. معرفی موکن ویزیت :ویزیت یک اختراع شگفت آور است که اخیرا انجام شده که موهای زائد شما را از ریشه می کند وبرطرف می کند و برای هفته ها از رویش مجدد آن جلو  گیری می کند. ضمانت شده است !قابل استفاده ویژه در :موکن ویزیت فقط با باطری کار می کند که باعث می شود بتوانید همه جا از آن استفاده کنید مثلآ :- مسافر ت ها- مهمانی ها-  در گردش و ...   این تکنولوژی بی نظیر مو ها ی زائد شما را مانند یک آهنربا جمع می کند بنابر این شما نیازی به آینه نخواهید داشت.

ویزیت را روی محل مورد نظر بکشید بعد از آن مویی را در آن قسمت حس نخواهید کرد به همین دلیل است که ما اظهار می کنیم که ویزیت  30 الی 40 و حتی 50 برابر سریع تر از موچین عمل می کند و نکته جالب این است که شما برای هفته ها نیازی نخواهید داشت که دوباره از آن استفاده کنید.ویزیت برای بر طرف کردن مو های زائد در اطراف چانه لب بالایی ابروها یا مناطق دیگر صورت به بهترین شکل عمل می کندهمچنین برای گردن زیر بازو ها پا دست و انگشتان دست و پا و بدون سعی زیاد مو های خط مایوی شما را برطرف می کنداین یک فروش ویژه نیست بلکه یک خرید ویژه است . موکن ویزیت همراه با یک جعبه کامل آرایشی است که:ارزش موکن ویزیت در بازار هم 40 هزار تومان است .حتمآ تبلیغات ما را از تلویزیون یا ماهواره دیدید . این محصول همان چیزیست که از تلویزیون پخش می شه !! ویزیت را می توان بر روی گردن مو های بغل گوش نیز استفاده کرد تصور کنید زمانی را که تیغ صورتتان را زخمی می کند
و اگر با روغن مخصوصی که همراه با این محصول ارسال میکنیم استفاده کنید دیگر در این قسمت مویی نخواهید دید. اما ویزیت تیغ ندارد بنابر این کار با آن آسان است ویزیت بهتر از تیغ عمل می کند و شما تا هفته ها نگران رویش مجدد موهایتان نخواهید بود. این تنها یک موکن ویزیت نیست همراه با یک هدیه با ارزش و رایگانویزیت برای بر طرف کردن مو های زائد در اطراف چانه لب بالایی ابروها یا مناطق دیگر صورت به بهترین شکل عمل می کندهمچنین برای گردن زیر بازو ها پا دست و انگشتان دست و پا و بدون سعی زیاد مو های خط مایوی شما را برطرف می کند.ویزیت  در سیستم خود تیغ ندارد و بنابراین حتی برای استفاده در اطراف چشم ها مناسب است و جالب اینکه شما برای استفاده از آن نیاز به آمادگی ندارید ویزیت راحتی خالص است با موبر ها یا تیغ ها شما نیاز به کرم اصلاح یا روغن های دیگر دارید با موبر شما نیاز به آماده شدن های خسته کننده  دارید اما با ویزیت فقط آن را بر می دارید و با آن کار می کنید.

برخی از ویژگیها
1) فقط با باطری کار می کند که باعث می شود بتوانید همه جا از آن استفاده کنید.  2) موکن ویزیت را روی محل مورد نظر بکشید بعد از آن مویی را در آن قسمت حس نخواهید کرد  3) ویزیت  30 الی 40 و حتی 50 برابر سریع تر از موچین عمل می کند.  4) جالب اینکه شما برای هفته ها نیازی نخواهید داشت که دوباره از آن استفاده کنید.  5) برای سفارش لطفا آدرس خود را با کد پستی و استان و شهر به صورت کامل وارد نمایید.


خرید موکن ویزیت جادویی

نام و نام خانوادگی

در فیلد زیر، کد تلفن کشور خود را وارد کنید مثلا برای ایران 98 را وارد کنید.

کد کشور

شماره تلفن ثابت یا همراه

ایمیل

آدرس شما

چنانچه در مورد این محصول سؤالی دارید در کادر زیر بنویسید.(اختیاری)

سؤال شما

در فیلد زیر تعیین كنید كه قصد خرید چه تعداد از این محصول را دارید.

تعداد مورد نیاز 

aminjoon


نوع مطلب : خرید اینترنتی، 
برچسب ها : موکن ویزیت جادویی،
لینک های مرتبط :
بیشتر منابع از سیستان به عنوان انبار غله ایران نام برده اند و از سایر محصولات آن سخنی به میان نیامده، زیرا دیگر محصولات در مقابل عظمت خرمنهای عظیم گندم محو شده است. برخی فکر می کنند تغییرات آب و هوایی باعث شده تا سیستانیها به تک محصولی که همان غلات باشد روی آورده اند و توفانهای عظیم شن را نیز عامل این تغییرات می دانند. البته همانگونه که تاریخ سیستان اشاره می کند ریگ روان «شن» به دلیل تغییر مسیرهای گاه و بیگاه رودخانه ها وجود داشته امّا عامل اصلی توفانها در دهه های گذشته قطع درختان گز از جنگلهای سیستان بوده است صرفنظر از گزی که برای بستن سدهای هیزمی در سیستان استفاده می شده. دو عامل بسیار مهم دیگر عامل تخریب جنگلهای سیستان بوده 1-کوره های هیزمی زرگران و کرنل که برای پختن آجر از درختچه های گز استفاده می شده عامل دوم آسیایی بوده که توسط دار و دسته خاندان خزیمه از طریق شبه قاره وارد سیستان شده و سوخت این آسیا هم از هیزم بوده. بنا به گزارش آقای مهندس عترت رییس بنگاه مستقل آبیاری سیستان برای ساخت یا (بافتن) هر بند گزی حدود 000/20 یا 000/25 هزار بار سرشاخه گز لازم بوده که توسط الاغ و شتر به محل بستن سد حمل می شده و این مقدار سرشاخه گز برای بستن فقط یک سد مصرف می شده در صورتیکه در سیستان اغلب سه سد بسته می شده 1-سد کهک 2-سد زهک 3-سد کمک. با این حال که هر سه سد بسته می شد جنگلهای سیستان از بین نمی رفت اما غول آسیا آتشی و کوره های هیزمی جنگلهای سیستان را نابود کرد، رییس بنگاه مستقل آبیاری در مقاله (سدهای سیستان) می نویسد برای بستن سه سد کهک، زهک و لخشک در حدود 000/80 هزار بار الاغ شاخه از جنگلها بریده و مصرف می شد.(1)

به غیر از اینکه سدها باعث ویرانی جنگلها می شده همانگونه که جلوتر اشاره شد سه عامل دیگر باعث ریشه کن شدن جنگلها شد.

«1-کارخانه تولید برق که همان آس آتشی باشد که آرد تیپ زابل را تأمین می کرد و مصرف روزانه کارخانه 7 تا 10 تن چوب گز بود.

2-پنج کوره آجرپزی که مصرف روزانه هر کوره 200 بار الاغ چوب گز بود.

3-کوره چونه پزی 4 کوزه مصرف روزانه هر کوره 200 بار الاغ چوب گز بود.»(2)

که در حقیقت آنچه ریشه جنگلها را از بیخ و بن برکند کارخانه برق و کوره ها بود زیرا تا دهه 20 جنگلهای سیستان به قدری به هم بسته بود که هر گاه مسافری می خواست از شهر زابل عازم بخش میانکنگی شود به تنهایی جرأت سفر نداشت زیرا جنگل مأمن حیوانات درنده و سارقین بود و مسافرین کاروانی حرکت می کردند یعنی سدهای هیزمی خطر جنگل زدایی چندانی نداشت زیرا از زمان شاهرخ تیموری که او سدهای آجری و مستحکم سیستان را ویران کرد سیستانیها دیگر نتوانستند سدهای آجری مستحکم بسازند و مجبور بودند سدها را با شاخه گز احداث نمایند که با این حال جنگلها سر جایش بود امّا ورود آسیا آتشی (کارخانه برق) و چند کوره آجرپزی تیر خلاصی جنگلها را رها کرد و جنگلها نابود شد و توفانهای شن را چند برابر کرد. اگر که حمل بر بدبینی نباشد آوردن کارخانه برق عمدی بوده تا حیات جنگلهای سیستان را به آخر برساند و نابود کند یعنی خیانتی دیگر از مجموعه خیانتهای خاندان علم، در حالی این کارخانه دست دوم وارد سیستان شد که نسل این کارخانه ها که با هیزم کار می کرد تمام شده بود و برای اروپاییان این کارخانه ی از رده خارج در حکم آهن قراضه بود.

و عامل بعدی که همه چیز را نابود کرد خشکسالی های 1327 و 1328 و خشکسالیهای آخر دهه 40 و آنچه هم ماند در این خشکسالی 16 ساله نابود شد.

در سیستان که همه فکر می کنند فقط انبار غله ایران بوده بیشتر منابع و از جمله تاریخ سیستان از محصولات متنوعی که در سیستان به دست می آمده نام برده شده. تا دهه 30 در سیستان بهترین خرما به عمل می آمد که در زمان صفویه در سیستان محصولات یک منطقه فقط خرما بوده که به شرق و شبه قاره هم صادر می شده نام این روستا مچی بوده، که مچ به معنی درخت خرما می باشد و این روستا در محدوده حوض دارا بوده. دومین محصول سیستان بعد از خرما نارنج و ترنج بوده که گاهی سیستان را نارنجستان ایران می نامیدند. هم اکنون در بعضی از خانه های شهر زابل درخت های پرتقالی است که پرتقال های بسیار مرغوب دارد.

یکی دیگر از محصولات زابل انگور بوده که فراورده های انگور در بیشتر نقاط صادر می شد. سیر، حلوا، شکر سرخ، حنا و آمله که نوعی داروست از دیگر صادرات سیستان بوده و صادرات دریایی هم بهترین پر مرغ و پوست سمور بوده است.

یکی از بهترین صادرات سیستان نخ ابریشم و پارچه های ابریشم بوده چنانکه شاعر بزرگ سیستانی فرخی می سراید:

با کاروان حله برفتم ز سیستان

با حله بریده ز دل بافته ز جان

که بافت پارچه های ابریشم و پرورش کرم ابریشم تا صد سال قبل در روستاهای بخش شیب آب بخصوص روستاهای سدکی و توقی رواج داشته. در سیستان بخصوص در بخش میانکنگی دو نوع پنبه به عمل می آمده: 1-پنبه سفید 2-پنبه «بورک» یعنی پنبه تقریباً رنگی که از آن پتوهای مخصوص و روانداز می بافتند. جاوند که یک نوع چادر معمولی و ابریشمی بوده و کرباس و کشمیر و سفره از دیگر صادرات سیستان به شمار می رفته.

اگر که برخی حدس می زنند که ویرانی شهر سوخته به خاطر تغییرات آب و هوایی بوده بطور کلی این نظریه مردود است. البته از آن زمان به بعد سیستان دچار تغییرات آب و هوایی شده، نه اینکه این تغییرات در حدی باشد که منطقه ای را ویران کند.

و نیز در سیستان دو نوع جو به دست می آمده، به نام های جوی معمولی و دیگر جوی لیچک یعنی جوی بدون پوست که شبیه برنج بوده و نیز دو نوع گندم.

در این اواخر بزرگترین صادرات سیستان گاو و روغن دام بوده که برای فروش تا مرو و سرخس می رفته اند و از غرب تا کرمان و اصفهان که در اصفهان از گاو اصیل سیستانی برای کشیدن آب از چاهها استفاده می کردند بنابراین فقط غله محصول صادراتی سیستان نبوده، اما به علت زیادی غله غلات در رأس قرار گرفته آنچه از مطالب تاریخ سیستان استنباط می شود گندم در برابر دیگر محصولات و فرآورده های گیاهی بهایی نداشته چنانکه تاریخ سیستان از یک قحط سالی می نویسد که نرخ محصولات به شدت افزایش یافته بود، این تاریخ می نویسد.

یک من گوشت گاو چهار دینار و سیر خشک...، حنا که قیمت همه بیش از چند دینار بوده اما قیمت 200 من آرد یک دینار بوده است با توجه به اینکه یک من در سیستان 6 کیلو می باشد، یعنی قیمت 1200 کیلو آرد یک دینار بوده که در مقابل گوشت گاو که یک من چهار دینار بوده. آرد به طور کامل قیمتی نداشته است، یعنی در هیچ تاریخی به جز دهه های اخیر در سیستان هیچ گرسنه و فقیری نبوده که به خاطر لقمه ای نان راهی دیارهای غربت شوند، آنهم در عصری که فضا در تسخیر انسان درآمده و ما نیز از نظر شعار و حرف، رقبه نخست را داریم. امّا در عمل ارزش پول ما در حد کشورهای افریقایی است و با کشوری جنگ زده مثل افغانستان قابل مقایسه نیست، آن هم به گونه ای که همسایه های ما تورم را زیاد احساس نمی کنند تورم در کشور ما در سال 1391 مرتب سیر صعودی داشته است.

منابع:

1-بنگاه مستقل آبیاری گزارش وضع عمومی آبیاری 1335 شمسی به نقل از آقای حسن احمدی.

2-سدهای باستانی سیستانی آقای حسن احمدی صفحه 278-279

نوع مطلب : مطالب خواندنی، 
برچسب ها : امین اله سرابندی، سیستان،
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات